جیرجیرک ها معمولا در فصل گرما تمایل دارند بیرون از خانه باشند. وقتی فصل پاییز فرا می رسد و هوا کم کم سرد می شود، جیرجیرک ها باید محل زندگیشان را تغییر دهند و یک راه زنده ماندن آنها نقل مکان به خانه انسان هاست.
آنها اغلب از طریق شکاف های موجود در دیوارها و پنجره ها وارد خانه ها می شوند و اگر نتوانند راهی به درون ساختمان بیابند با فرا رسیدن زمستان از بین می روند.
البته برخی از جیرجیرک ها خود را با سرمای زمستان تطبیق داده اند و با سردی هوا و کم شدن مواد غذایی به نوعی خواب زمستانی می روند. دو نوع خواب زمستانی وجود دارد: یکی خواب زمستانی اجباری است که حیوان یا حشره باید آن را طی تکاملش انجام دهد و دیگری خواب زمستانی اختیاری است یعنی حشره یا حیوان وقتی که چیز بدی در حال رخ دادن است به خواب می رود.
در هنگام خواب زمستانی اختیاری متابولیسم جیرجیرک ها کاهش یافته و آنها در یک جا ساکن می شوند و در این وضعیت آنها دیگر نگرانی برای یافتن مواد غذایی ندارند که این مساله باعث می شود تا آنها بتوانند در زمستان زنده بمانند.(البته با خواب زمستانی تفاوت دارد).
جیرجیرک های خانگی حدود ۲ تا ۳ ماه زنده می مانند. از نامشان هم پیداست که آنها فقط می توانند درون خانه ها دوام بیاورند و زندگی کنند. این گونه در زمستان بیشتر تمایل دارند تا وارد خانه های شما شوند چرا که آنجا گرم است ولی در تابستان ترجیح می دهند تا بیرون خانه ها بمانند. جیرجیرکهای خانگی همچنین در کنار زباله ها و محل نگهداری آنها نیز دیده می شوند. زباله ها می توانند برای مدت کوتاهی برای جیرجیرکها ایجاد گرمای کافی بکنند.
دلایل عجیبی مبنی بر اینکه جیرجیرک های خانگی نمی توانند به اندازه سایر گونه های جیرجیرکها عمر کنند وجود دارد. اول اینکه جیرجیرک های خانگی مدت کوتاهی پس از تولید مثل می میرند و دوم اینکه جیرجیرک های خانگی ممکن است در فصولی که رویش گیاهان متوقف می شود پیدا کردن غذا برایشان سخت شود و در این صورت آنها شروع به همنوع خواری می کنند و یا حتی ممکن است بچه های خود را بخورند. جیرجیرک های جوان هیچ شانسی در مقابل والدین گرسنه شان ندارند.
اگر صدای جیرجیر در خانه تان شنیدید و به وجود جیرجیرک ها در خانه مشکوک شدید نگران صدا نباشید زیرا وقتی یک جیرجیرک به مرحله بلوغ می رسد اغلب فقط حدود سه هفته یا بیشتر زنده نمی ماند. اگر در خانه باشند و به مواد غذایی دسترسی نداشته باشند حتی ممکن است سریعتر هم از بین بروند. اما اگر از گونه جیرجیرک‌های شتری باشند می توانند دو سال یا بیشتر هم عمر کنند.

source:www.asktheexterminator.com

جیرجرک های نر صداهای جیر جیر مختلفی تولید می کنند که بر خلاف باور عموم هر صدای جیرجیری که از یک جیرجیرک میشنوید برای جفت گیری نیست. آنها هنگام مبارزه با سایر حشرات یا بعد از آن یک نوع صدا و هنگام جذب ماده ها یک نوع صدا و حتی برای جذب یک جیرجیرک ماده مخصوص که می خواهند با او جفت گیری کنند نوعی دیگری جیرجیر تولید می کنند.
درست است که جیرجیرک های نر صداهای مختلفی در موقعیت های مختلف تولید می کنند ولی بیشترین صدایی که در طول شب های تابستان از آنها می شنویم صدایی برای جذب ماده هاست.
جیرجیرک های ماده صدای آنها را از طریق پاهای جلویی(جایی که گوشهایشان قرار دارد) می شنوند و به صدایی که بیش از بقیه آنها را مجذوب خود کند واکنش نشان می دهند. اگر جیرجیرک ماده به صدای خاصی جذب شد، به سمت صدا می چرخد و اگر جیرجیرک نر به اندازه کافی نزدیک باشد واکنش او را خواهد دید. در این مرحله جیرجیرک نر بسته های کوچک اسپرم سفید رنگی تولید می کند، جیرجیرک ماده از پشت جیرجیرک نر بالا میرود و اسپرم را دریافت می کند. سپس او پایین می آید و اسپرم حدود 30 دقیقه همچنان وارد بدنش می شود.
جیرجیرک ماده می تواند به جفت گیری با سایر جیرجیرک ها ادامه دهد و اسپرم همه آنها در بدنش می مانند. بر اساس تحقیقات اخیر جیرجیرک ماده می تواند انتخاب کند که کدام اسپرم تخمهایش را بارور کند. این یک راه طبیعی برای جلوگیری از درون زایی و انتخاب مناسبترین پدر برای فرزندانش است.


تولید-مثل-جیرجیرک


ویدئوی تولید مثل جیرجیرک ها


دانلود کلیپ
زمان : 36 ثانیه
درباره جیرجیرک ها ۱۳۹۹/۵/۱۵ ۱۱:۲۳:۵

جیرجیرک یک حشره است که به راسته راست بالان تعلق دارد. ۹۰۰ گونه از جیرجیرک ها وجود دارد که با توجه به ریخت شناسی و زیستگاهشان به چند دسته تقسیم می شوند.
جیرجیرک ها در سرتاسر دنیا یافت می شوند. آنها می توانند در اکثر زیستگاه ها دوام بیاورند از جمله: جنگلها، علفزارها، دشتها، مناطق سنگلاخی و غارها.
برخی از آنها زیر زمین زندگی می کنند. آنها بیشتر بخاطر صدایی که تولید می کنند معروف هستند. آنها نشانه خوش شانسی هستند و در گذشته در چین جیرجیرک ها را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کرده اند.
بیشتر گونه های جیرجیرک ها در طبیعت به وفور یافت می شوند. برخی گونه های جیرجیرکها به علت از دست رفتن زیستگاه هایشان آینده نامعلومی دارند(جیرجیرک ها نمی توانند پرواز کنند و اغلب با از بین رفتن زیستگاهشان آنها هم از بین می روند). به همین علت چندین گونه از جیرجیرک ها در معرض خطر قرار گرفته اند.

اندازه جیرجیرک ها بستگی به گونه آنها دارد. اغلب اندازه آنها بین ۲.۵ تا ۵ سانت است.
جیرجیرک ها می توانند سیاه، قرمز، قهوه ای و یا سبز باشند.
بیشتر گونه های جیرجیرک ها بدنی تخت و دو بال غشایی دارند.
جیرجیرک ها یک جفت شاخک ۲.۵ سانتی دارند که به آنها feeler (حسگر) می گویند. آنها با شاخک هایشان حرکات شکار را تشخیص می دهند و پیدا کردن غذا را برایشان آسان می کنند.
آنها دید بسیار قوی دارند. چشمانشان(چشم مرکب) شامل تعداد زیادی لنز است که باعث می شود بتوانند تصاویر مختلفی را در یک زمان ببینند.
جیرجیرک ها یک سازه شانه مانند روی بالهایشان دارند که وقتی آنها را به هم می مالند یک صدای جیر جیر تولید می کند.
جیرجیرکها علاوه بر جذب جنس مخالف توسط تولید صدا می توانند صدای خاصی تولید کنند که نشانه ای برای مقابله با سایر نر هاست.
بیشتر جیرجیرکها روی زمین زندگی می کنند، اما برخی از آنها زیر زمین، داخل غارها و یا روی درختان زندگی می کنند.
اگرچه جیرجیرکها بال دارند ولی پرواز نمی کنند. آنها می توانند پرش ها یا مسافرت هایی با مسافت کوتاه توسط پرش های نامنظم انجام دهند.
جیرجیرکها همه چیز خوارند(گیاه و حشرات دیگر را می خورند). رژیم غذایی آنها شامل گونه های مختلف حشرات، قارچ ها و مواد گیاهی است.
جیرجیرکها در پاییز تخم می گذازند. تخم ها در طول فصل سرما گرم نگه داشته می شوند و با آغاز بهار نوزدان از تخم ها بیرون می آیند.

جیرجیرک ها دگردیسی ناقص دارند که شامل سه مرحله تکاملی است: تخم، لارو و حشره بالغ.
جیرجیرک ها هنگام رشد پوست اندازی می کنند. جیرجیرک های جوان نسخه مینیاتوری بزرگسالان هستند.
جیرجیرک ها طول عمر چندانی ندارند. در طبیعت می توانند تا بیش از یکسال عمر کنند.

جیرجیرک

آیا جیرجیرک قابل خوردن است؟

بیشتر گونه های ملخ و جیرجیرک قابل خوردن هستند. پودر جیرجیرک دارای مقدار زیادی پروتئین می باشد و از لحاظ ویژگی های پخت شباهت زیادی به آرد معمولی دارد.
پودر جیرجیرک طعمی شبیه به آجیل و دانه های این چنینی دارد. اگر تصمیم به خوردن جیرجیرک دارید به خاطر داشته باشید که جیرجیرک ها می توانند ناقل انگل باشند.

آیا جیرجیرک سیاه خوش یمن است؟

به عقیده برخی جیرجیرک خوش شانسی می آورد بخصوص اگر در آشپزخانه باشد. گفته می شود اگر جیرجیرک به سمت شما بپرد نشانه خوش شانسی بسیار زیاد است

آیا جیرجیرک حلال است؟

با این که جیرجیرک قابل خوردن می باشد اما مراجع تقلید خوردن آن را درست نمی دانند.

"آیت‌الله خامنه ای:
به طور کلی خوردن حشرات حرام است ولی معالجه با چيزهاى حرام در صورتى كه يقين داشته باشد بيمارى قابل علاج بوده و علاج هم منحصر در استعمال آن است، به مقدار رفع ضرورت جايز است

آیت‌الله مکارم شیرازی:
:از بین حشرات، تنها خوردن ملخ جایز است. البته اگر آن را زنده بگیرد یا در دست او بمیرد. اما اگر به مرده آن برسد احتیاط در ترک خوردن آن است." ©

جیرجیرک

1. فقط جیرجیرک های نر جیرجیر می کنند و این کار را برای جذب جیرجیرکهای ماده انجام می دهند.
2. جیرجیرک های نر صدای جیر جیر را با مالیدن بالهایشان به یکدیگر ایجاد می کنند.
3. جیرجیرک ها موجودات شب فعالی هستند که این موضوع را که چرا بیشتر صدای آنها را شب هنگام می شنویم توجیه می کند.
4. میزان صدای جیرجیرک ها بسته به دما تغییر می کند هر چه دما بیشتر باشد میزان صدا هم بالاتر می رود.
5. جیرجیرک ها حشره هستند پس بنابراین خونسرد هم هستند و این به این معناست که آنها برای داشتن انرژی برای جیرجیر کردن نیاز به آب و هوای گرم دارند. اگر دمای هوا خیلی پایین باشد جیرجیر کردن آنها هم آهسته می شود.
6. مارمولک ها، قورباغه ها و لاک پشتها از خوردن جیرجیرکها لذت می برند.
7. مردم در کامبوج و ویتنام هم از خوردن جیرجیرکها لذت می برند.
8. جیرجیرک های ماده می توانند در یک زمان 200 تخم بگذارند.
9. جیرجیرک ها همه چیز خوارند.
10. جیرجیرکها در بسیاری از فرهنگها مثل چین و ژاپن نشانه خوش شانسی هستند.

12